IHSAA DRAWS BRACKETS FOR THE 45TH ANNUAL FOOTBALL STATE TOURNAMENT

INDIANAPOLIS – The 45th Annual IHSAA Football State Tournament presented by the Indianapolis Colts is set to begin Oct. 20 with first round games in all classes except 6A which has the week off. Sectional semifinal games will be played on Oct. 27, sectional championship games on Nov. 3, regionals on Nov. 10, semi‐states on Nov. 17 and the state championship games on Nov. 24‐25.

The 12 teams earning a berth in the state finals will play on Thanksgiving weekend in Lucas Oil Stadium, home of the NFL’s Indianapolis Colts, the state tournament’s presenting sponsor since 2009. The state championship games alternate each year as the Class 1A, 3A and 5A games will be played on Friday, Nov. 24 while the 2A, 4A and 6A contests are set for Saturday, Nov. 25.

Schools Entered for First Time: Scottsburg (this is Scottsburg’s first varsity season since 1983 which pre-dates the current tournament format).

Schools Playing Up One Class due to Tournament Success Factor: Fort Wayne Snider (Class 6A Sectional 3); Linton-Stockton (Class 2A, Sectional 40); Monrovia (Class 3A, Sectional 30); Roncalli (Class 5A, Sectional 13).

Schools Remaining in Higher Class due to Tournament Success Factor: Columbus East (Class 5A, Sectional 15); New Palestine (Class 5A, Sectional 12).

Howard and Tipton County pairings:

Class 5A Sectional 11

October 27

G1: #10 Harrison at #12t Kokomo

G2: #12t McCutcheon at Huntington North

Nov. 3: Championship game

Class 4A Sectional 21

October 20

G1: Western at Yorktown

G2: #14 Lebanon at Pendleton Heights

G3: Marion at Delta

G4: Mississinewa at Frankfort

October 27

G5: G1 winner vs G2 winner

G6: G3 winner vs G4 winner

Nov. 3: Championship game

Class 3A Sectional 26

October 20

G1: Hamilton Heights at North Montgomery

G2: Southmont at Crawfordsville

G3: #15 Brebeuf Jesuit at #9 Guerin Catholic

G4: Blackford at Northwestern

October 27

G5: G1 winner vs G2 winner

G6: G3 winner vs G4 winner

Nov. 3: Championship game

Class 2A Sectional 35

October 20

G1: #1 Eastbrook at Eastern

G2: #7 Rensselaer Central at Taylor

G3: Lewis Cass at Rochester

G4: Oak Hill at Delphi

October 27

G5: G1 winner vs G2 winner

G6: G3 winner vs G4 winner

Nov. 3: Championship game

Class 2A Sectional 38

October 20

G1: Cascade at #8 Western Boone

G2: #6 Tipton at North Putnam

G3: Cloverdale at Speedway

G4: Park Tudor at Indianapolis Washington

October 27

G5: G1 winner vs G2 winner

G6: G3 winner vs G4 winner

Nov. 3: Championship game

Class 1A Sectional 44

October 20

G1: Anderson Prep at Clinton Prairie

G2: Clinton Central at #3 Monroe Central

G3: Tri-Central at #6 Sheridan

G4: Union City at Wes-Del

October 27

G5: G1 winner vs G2 winner

G6: G3 winner vs G4 winner

Nov. 3: Championship game

This entry was posted in Football, IHSAA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *